Edamame to nic innego, jak młoda fasola sojowa w strączkach. Choć u nas nie jest szczególnie popularna, fani kuchni azjatyckiej na pewno ją kojarzą. Jeżeli chciałbyś nieco urozmaicić swoje obiady i kolacje, możesz wykorzystać edamame jako zamiennik klasycznej surówki lub też dodatek do dań orientalnych.
Składniki (4 porcje):
- 1 torebka mrożonego edamame w strąkach
- 4 łyżki soli
- szczypta płatkowanej soli morskiej do podania
Wartości odżywcze
Ilości na porcję
Kalorie 90
Węglowodany 10g
Białko 7g
Tłuszcz 3g
Błonnik 3g
*Wprowadzenie tego posiłku do swojego planu żywieniowego może pozytywnie wpłynąć na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.
Sposób przygotowania:
- Dodaj sól do dużego garnka z wodą i zagotuj.
- Wrzuć edamame do wody i gotuj, aż będzie jasnozielone i miękkie – około 4-5 minut.
- Odcedź, przełóż fasolę do miski i posyp płatkami soli. Podawaj na ciepło.
Patenty kucharza:
- Zamiast soli w płatkach możesz użyć także łyżeczki masła (uwaga na zmianę kalorii i wartości odżywczych).
- Podobnie, jak w przypadku naszych lokalnych odmian fasolki, edamame będzie świetnie smakować także z kruszonką z bułki tartej podsmażonej na maśle (pamiętaj o dodaniu kalorii).
- Edamame świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu, kolacji lub śniadaniowej sałatki. Możesz podać je zarówno z daniami mięsnymi, jak i tofu lub posiłkiem opartym wyłącznie o produkty roślinne.
Jak i dlaczego to działa?
Edamame to bardzo zdrowe warzywo, które dostarczy Ci konkretnej porcji błonnika, a także witamin (szczególnie B1, B2 oraz K) i kwasów z grupy omega – dokładnie 3 i 6. Dodatkowo nie brakuje w nim cennych pierwiastków: magnezu, cynku, żelaza, miedzi czy fosforu. Kolejnym dużym plusem jest także obecność błonnika i białka, które pozwolą Ci zachować poczucie sytości na dłużej, niż zwykle. Włączając tę odmianę fasoli do swojej diety zdecydowanie ją urozmaicisz i uczynisz swój talerz bardziej kolorowym.