Domowy hummus to bardzo popularna pasta z ciecierzycy, której powinieneś spróbować także wtedy, gdy nie stosujesz diety wyłącznie roślinnej. Świetnie sprawdzi się na kanapkach, jako dip oraz dodatek do wielu różnych potraw. Zawiera w sobie zdrowe tłuszcze i nieco białka, które pozwolą Ci zachować poczucie sytości na długi czas.
Składniki (8 porcji):
- 450 g ciecierzycy z puszki, bez soli
- 1/4 szklanki tahini
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- 1/4 szklanki soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka mielonego kminku
- 1/2 łyżeczki chili w proszku
- 1/2 łyżeczki soli
Szklanka ma pojemność 250 ml.
Wartości odżywcze
Ilości na porcję
Kalorie 155
Węglowodany 10g
Białko 4g
Tłuszcz 12g
Błonnik 2g
*Wprowadzenie tego posiłku do swojego planu żywieniowego może pozytywnie wpłynąć na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.
Sposób przygotowania:
- Odcedź ciecierzycę, zachowując 1/4 szklanki płynu.
- Przenieś ciecierzycę i pozostały płyn do blendera kielichowego. Dodaj tahini, olej, sok z cytryny, czosnek, kminek, chili w proszku i sól.
- Blenduj aż puree będzie bardzo gładkie – 2-3 minuty.
Patenty kucharza:
- Przechowywanie: domowy hummus trzymaj w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce, maksymalnie przez 5 dni.
- Możesz wykonać również wersję bez dodatku czosnku.
- Dla uzyskania bardziej pikantnego smaku zwiększ ilość wykorzystanego chili. Możesz dodać także odrobinę pieprzu cayenne.
- Jeżeli liczysz kalorie w swoim planie żywieniowym, do podziału na porcje wykorzystaj wagę kuchenną.
Jak i dlaczego to działa?
Ze względu na obecność ciecierzycy hummus jest dobrym źródłem błonnika – mała porcja zawiera go nawet kilka gram. Dodatkowo również dzięki dzięki wspomnianej roślinie oraz dodatkowi oliwy znajdziesz w nim jednonienasycone oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także całkiem sporą porcję żelaza. Możesz wykorzystać go do dań na praktycznie każdą okazję, począwszy od śniadania, a skończywszy na kolacji. Domowa wersja będzie też dużo zdrowsza, niż gotowa ze sklepu.