To napój niesamowicie wielofunkcyjny. Możesz wypić go solo, potraktować jako dodatek do śniadania, albo włączyć jako bazę do niezliczonej ilości przepisów na shake’i oraz smoothie. Domowe mleko migdałowe przygotowane własnoręcznie będzie zdecydowanie świeższą i bardziej pełnowartościową alternatywą dla wersji ze sklepu. A dodatkowo nie wymaga wiele wysiłku!
Składniki (4 porcje):
- 1 szklanka migdałów
- 4 szklanki przefiltrowanej wody + więcej do namoczenia
- 1 łyżeczka wanilii
Opcjonalnie:
- 2 daktyle Medjool, bez pestek
- szczypta soli morskiej
Szklanka ma pojemność 250 ml.
Wartości odżywcze
Ilości na porcję
Kalorie 206
Węglowodany 15g
Białko 6g
Tłuszcz 15g
Błonnik 5g
*Wprowadzenie tego posiłku do swojego planu żywieniowego może pozytywnie wpłynąć na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.
Sposób przygotowania:
- Dodaj migdały do słoika i zalej wodą. Odstaw na 6-8 godzin (lub na noc). Następnie odcedź, opłucz i wylej wodę, w której orzechy się moczyły.
- Dodaj namoczone migdały, 4 szklanki świeżej wody, sól morską, wanilię i daktyle (jeśli używasz) do blendera o dużej mocy i miksuj na wysokich obrotach przez 3 do 4 minut lub do momentu uzyskania drobnego puree. Orzechy należy rozdrobnić na bardzo drobne kawałki posiłek, a płyn będzie przypominać mleko od krowy.
- Przecedź mieszaninę przez drobne sitko, mocno ściskając, aż całkowicie oddzielisz miazgę migdałową od mleka.
Patenty kucharza:
- Przechowywanie: domowe mleko migdałowe trzymaj w zamkniętym pojemniku w lodówce, maksymalnie przez 5 dni. Przed użyciem wstrząsnąć.
- Miazgę migdałową możesz zachować do innego przepisu lub wyrzucić.
- Wykorzystaj domowe mleko migdałowe jako bazę pod smoothie z owocami – zamiast mleka krowiego.
Jak i dlaczego to działa?
Mleko migdałowe cechuje przede wszystkim bardzo duża zawartość witaminy E, której zadaniem jest wspomaganie Twojego układu odpornościowego oraz (wspólnie z witaminą A) dbanie o prawidłowy stan skóry. Posiada ona również działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że jej odpowiednia podaż w diecie ułatwi Ci walkę z wolnymi rodnikami.
Mleko migdałowe zaliczymy do grupy produktów roślinnych, w związku z czym możesz z niego swobodnie korzystać także na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.