Przejadły Ci się klasyczne batony proteinowe na bazie masła orzechowego? Pora na coś odmiennego. Cytryna zapewni rześki, lekki smak, a ziarenka maku dostarczą wielu cennych składników odżywczych. Co ważne, przygotowanie masy na te cytrynowe batony proteinowe zajmie Ci mniej niż 10 minut, a po zamrożeniu będziesz mógł cieszyć się nimi niemal przez cały tydzień.
Składniki (6 porcji):
- 60 g odżywki białkowej o neutralnym smaku
- 30 g mąki kokosowej
- 2 łyżeczki maku
- 1 łyżeczka skórki cytrynowej (świeżo startej, około 1 dużej)
- 135 ml niesłodzonego mleka z nerkowców, temperatura pokojowa
- 75 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 1 łyżeczka kremu waniliowego ze stewią lub do smaku
Wartości odżywcze
Ilości na porcję
Kalorie 70
Węglowodany 4g
Białko 11g
Tłuszcz 1g
Błonnik 2g
*Wprowadzenie tego posiłku do swojego planu żywieniowego pozwoli Ci na cieszenie się słodkimi smakołykami bez konieczności kupowania gotowych produktów. Dodatkowo wyższa zawartość białka sprawi, że będą one bardziej sycące.
Sposób przygotowania:
- Wyłóż blachę do pieczenia o wymiarach ok. 22 x 12 cm papierem pergaminowym.
- W małej misce wymieszaj białko, mąkę kokosową, mak i skórkę cytrynową. Zrób dołek na środku masy i dodaj mleko z nerkowców, sok z cytryny i krem waniliowy ze stewią. Wszystko wymieszaj, aż się połączy.
- Wciśnij mieszaninę do przygotowanej formy za pomocą szpatułki i wygładź wierzch. Upewnij się, że masa dobrze przylega do naczynia.
- Schładzaj przez co najmniej 3 godziny przed pokrojeniem w batony. Możesz też pozostawić w zamrażarce na noc.
Patenty kucharza:
- Przechowywanie: cytrynowe batony proteinowe trzymaj w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, maksymalnie przez 5 dni.
- Jeżeli masa na ciasto jest zbyt mokra, dodaj łyżkę odżywki białkowej. Jeżeli jest zbyt sucha, dodaj łyżkę mleka migdałowego.
- Zamiast mleka migdałowego możesz też użyć zwykłego.
- Zamiast kremu z wanilii możesz użyć też innego naturalnego słodzika, jak na przykład miód.
Jak i dlaczego to działa?
Cytryna jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, E oraz niektórych witamin z grupy B. Dodatkowo zawiera także beta-karoten, magnez, sód, żelazo oraz potas. Chociaż mak ma nieco niesławną historię, w przypadku tego przepisu skupimy się głównie na jego wartościach odżywczych – dostarczy Ci zdrowych kwasów tłuszczowych, wapnia, fosforu, cynku i miedzi. Nie brakuje mu również witamin, szczególnie A, B, D oraz E.