Dieta peskatariańska

Peskatarianizm to odmiana wegetarianizmu, w której spożywa się również ryby i owoce morza. Dzięki ich obecności zmniejsza się ryzyko wystąpienia niedoborów żelaza, wapnia i witaminy B12. 

Dieta pesktariańska – czym jest, jakie są jej zasady i kiedy warto z niej skorzystać? 

Dieta peskatariańska jest łagodniejszą formą tradycyjnego wegetarianizmu. Dopuszcza spożycie nie tylko jajek, nabiału i jego przetworów, ale także ryb oraz owoców morza. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszego bilansu substancji odżywczych przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu spożycia mięsa. Dla kogo jest przeznaczona dieta peskatariańska? Od czego zacząć? 

 

Spis treści: 

  1. Czym jest dieta peskatariańska? 
  2. Jak działa dieta peskatariańska? Główne założenia planu żywieniowego 
  3. Wiedza powszechna vs. badania naukowe 
  4. Kiedy warto skorzystać z diety peskatariańskiej? 
  5. Dieta peskatariańska – przeciwwskazania 
  6. Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety peskatariańskiej? 
  7. PODSUMOWANIE: dieta peskatariańska – wszystko, co musisz wiedzieć 
  8. Plany żywieniowe dla diety  peskatariańskiej 
  9. Bibliografia 

 

Czym jest dieta peskatariańska? 

Peskatarianizm jest jedną z odmian wegetarianizmu, przy której dodatkowo dopuszcza się spożycie ryb oraz owoców morza. Wiele osób wybiera ten system żywienia ze względu na fakt, że obecność wspomnianych produktów pozwala na uniknięcie niedoborów żelaza i witaminy B12. Dodatkowym plusem jest również to, że utrzymanie diety peskatariańskiej jest łatwiejsze, niż przejście na laktoowowegetarianizm czy weganizm – musimy dokonać mniejszej ilości poświęceń, więc naturalnie mamy większe szanse powodzenia. Jedyną grupą produktów, która jest wyłączona z diety peskatariańskiej, to mięso i jego przetwory. 

 

Jak działa dieta peskatariańska? Główne założenia planu żywieniowego 

Głównym celem diety peskatariańskiej jest prowadzenie zdrowego, zbilansowanego trybu odżywiania, w którym nie brakuje żadnych istotnych mikroelementów. W jadłospisie dozwolone jest wszystko za wyjątkiem mięsa i wyrobów z jego udziałem, jak na przykład wędliny. Peskatarianizm nie wymaga od nas stosowania określonej ilości posiłków ani jedzenia we wskazanych porach – pod tym względem panuje pełna dowolność i możemy tak ułożyć swój jadłospis, aby dobrze zgrywał się z codziennymi aktywnościami. 

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się na dołączenie ryb i owoców morza do diety wegetariańskiej jest ryzyko wystąpienia niedoborów. Żaden produkt pochodzenia roślinnego nie zawiera w sobie istotnych ilości witaminy B12, a żelazo występuje w nich w bardzo słabo przyswajalnej formie. Z tego powodu zarówno wegetarianie, jak i weganie często stosują suplementację. Ze względu na obecność mięsa ryb i owoców morza peskatarianie nie mają tego problemu i zwykle nie muszą stosować żadnej dodatkowej formy uzupełnienia mikroskładników. 

 

Wiedza powszechna vs. badania naukowe 

Wiele osób poprawnie kojarzy peskatarianizm jako odmianę wegetarianizmu. Jest to w istocie jeden z wariantów diety, który możemy przyjąć jeżeli zależy nam na zmniejszeniu lub całkowitej eliminacji mięsa z posiłków. Badania na temat peskatarianizmu skupiają się zarówno na korzyściach zdrowotnych i wpływie diety na ekologię, jak i na zagrożeniach, które mogą pojawić się przy jej stosowaniu. Co do zasady systemy żywienia ograniczające spożycie mięsa mają korzystny wpływ na układ krążenia oraz serce człowieka: pozwalają obniżyć ciśnienie krwi, normują ilość cholesterolu oraz lipidów, a także wspomagają pacjentów w stanie przedcukrzycowym. 

Z drugiej strony stosując dietę eliminującą niektóre produkty należy być bardzo ostrożnym. Wykazano, że przeciętnie osoby stosujące diety z grupy wegetariańskiej notują obniżone spożycie wapnia oraz białka, co może prowadzić do problemów z układem szkieletowym. Z tego powodu, jeżeli wybierasz dietę pozbawioną niektórych produktów, skonsultuj się wcześniej ze specjalistą i w razie potrzeby zastosuj odpowiednią suplementację. 

 

Kiedy warto skorzystać z diety peskatariańskiej? 

Dieta peskatariańska jest zbilansowanym systemem żywieniowym i z tego powodu nadaje się dla każdego dorosłego człowieka. Przy zachowaniu odpowiedniego deficytu możliwa jest utrata wagi, natomiast utrzymanie wyższego poziomu białka pozwala na budowanie masy mięśniowej. Peskatarianizm to również dobra alternatywa dla osób, które zwracają uwagę na środowisko naturalne oraz nie chcą konsumować mięsa ze względów etycznych. Ponieważ dieta ta jest stosunkowo prosta do wdrożenia i utrzymania, może być dla wielu lepszym wyborem, niż inne formy wegetarianizmu czy też weganizm. 

Peskatarianizm może stanowić wsparcie przy niektórych chorobach. Wykazano w badaniach, że diety obniżające spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych mają pozytywny wpływ na osoby borykające się z chorobami układu krążenia. Włączenie większej ilości warzyw, owoców i pełnowartościowych zbóż do jadłospisu jest również wskazane dla każdego człowieka niezależnie od wieku. 

 

Dieta peskatariańska – przeciwwskazania 

Ponieważ jest to dobrze zbilansowany sposób żywienia, nie ma zbyt wielu przeciwwskazań dla stosowania diety peskatariańskiej. Powinny na nią uważać osoby notujące niedobór żelaza oraz witaminy B12. Także osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania lub mające historię tego typu problemów nie powinny korzystać z diet eliminacyjnych. Jeżeli przyjmujesz na stałe leki lub cierpisz na chorobę przewlekłą, przed zmianą sposobu odżywiania powinieneś skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. 

Ze względu na obecność dodatkowych źródeł białka w postaci ryb i owoców morza nie ma przeciwwskazań, aby dietę tę stosować przy okazji intensywnego uprawiania sportu. Możesz mieć jednak trudność z budowaniem masy mięśniowej, jeżeli nie zadbasz o odpowiedni bilans makroskładników. 

 

Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety peskatariańskiej? 

Dieta peskatariańska jest jedną z łatwiejszych do zaadoptowania i utrzymania, głównie ze względu na niewielką ilość wykluczeń oraz fakt, że większość z nas już teraz stosuje niektóre jej założenia. Jest to również jeden z najprostszych wstępów do wegetarianizmu. Jeżeli chcesz przejść na peskatarianizm, stopniowo obniżaj ilość spożywanego mięsa aż do jego całkowitego wyeliminowania z jadłospisu. 

PODSUMOWANIE: dieta peskatariańska – wszystko, co musisz wiedzieć 

  • dieta peskatariańska jest odmianą wegetarianizmu 
  • poza nabiałem i jajkami dopuszcza także spożycie ryb i owoców morza 
  • jest to system łatwy do przyjęcia i utrzymania 
  • dieta peskatariańska wykazuje korzyści zdrowotne podobne, jak inne diety ograniczające mięso 
  • stanowi dobry wstęp do innych form wegetarianizmu o bardziej restrykcyjnej naturze 

Plany żywieniowe dla diety peskatariańskiej 

Poniżej znajdziesz plany żywieniowe o różnej kaloryczności dostosowane do wymagań diety peskatariańskiej: 

Dieta peskatariańska 1,500kcal

Dieta peskatariańska 2,000kcal

Dieta peskatariańska 2,500kcal

Dieta peskatariańska 3,000kcal

DARMOWE PLANY TRENINGOWE I  PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

WIRTUALNY TRENER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN