Dieta militarna to tygodniowy plan żywienia, w którym jadłospis na 3 dni jest ściśle określony i bardzo ubogi w kalorie. Jej celem ma być szybka utrata wagi, jednak nie ma dowodów na jej faktyczne działanie.
Dieta militarna – czym jest, jakie są jej zasady i kiedy warto z niej skorzystać?
Dieta militarna lub wojskowa to krótki, kilkudniowy plan żywieniowy którego jedynym i najważniejszym celem jest szybka utrata wagi. Opiera się na bardzo dużym ograniczeniu kalorii oraz rodzaju spożywanych pokarmów. Jak prezentuje się jej jadłospis? Czy jest to zdrowe podejście do odżywiania?
Spis treści:
- Czym jest dieta militarna?
- Jak działa dieta militarna? Główne założenia planu żywieniowego
- Wiedza powszechna vs. badania naukowe
- Kiedy warto skorzystać z diety militarnej?
- Dieta militarna – przeciwwskazania
- Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety militarnej?
- PODSUMOWANIE: dieta militarna – wszystko, co musisz wiedzieć
- Plany żywieniowe dla diety militarnej
- Bibliografia
Czym jest dieta militarna?
Dieta militarna to forma bardzo krótkiego planu żywieniowego, który obejmuje zaledwie trzy dni (siedem licząc z dniami przerwy). Jest ona jednak bardzo restrykcyjna i niskokaloryczna, a jej schemat ściśle określa, jakie produkty spożywcze mogą być spożywane. Jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych planów żywieniowych, który wprawdzie może przyczynić się do utraty wagi, jednak zazwyczaj jest to efekt nietrwały i dodatkowo grożący wystąpieniem niedoborów substancji odżywczych.
Jak działa dieta militarna? Główne założenia planu żywieniowego
Dieta wojskowa składa się z tygodniowego planu, w którym przez trzy dni jemy ściśle określone, bardzo ograniczone pod względem kaloryczności posiłki, a kolejne 4 dni prowadzimy w zwykłym trybie. Według twórców ten plan żywieniowy pozwala na utratę do 10 funtów (ok. 4,5 kg) w ciągu tygodnia jego stosowania. Jadłospis diety militarnej prezentuje się następująco:
Dzień 1:
- śniadanie: połowa grejpfruta, 1 kromka chleba, 2 łyżki stołowe masła orzechowego, kawa lub herbata bez cukru;
- obiad: 1 kromka chleba, połowa puszki tuńczyka, połowa kubka kawy lub herbaty bez cukru;
- kolacja: 85 g dowolnego rodzaju mięsa, 240 g zielonej fasolki, połowa banana, 1 małe jabłko, lody waniliowe;
Dzień 2:
- śniadanie: 1 jajko, 1 kromka chleba, połowa banana;
- obiad: 240 g serka wiejskiego, 1 jajko ugotowane na twardo, 5 słonych krakersów;
- kolacja: 2 parówki do hot dogów, 240 g brokuła, 120 g marchewki, połowa banana, lody waniliowe;
Dzień 3:
- śniadanie: 5 słonych krakersów, 1 plaster sera cheddar, 1 małe jajko;
- obiad: 1 jajko ugotowane na twardo, 1 kromka chleba;
- kolacja: połowa puszki tuńczyka, połowa banana, lody waniliowe.
Inne produkty żywieniowe są wykluczone z planu na podane dni. Będąc na diecie militarnej należy całkowicie powstrzymać się od spożywania produktów powszechnie uważanych za niezdrowe: przetworzonych, bogatych w cukier czy gotowych do spożycia, jak na przykład mrożone obiady. Plan ten dopuszcza jednak wprowadzanie modyfikacji w sytuacji, gdy jesteśmy na coś uczuleni lub nie lubimy danego produktu. Istnieje także wersja wegetariańska tego planu żywieniowego.
Wiedza powszechna vs. badania naukowe
Za dietą wojskową nie stoją żadne badania naukowe. Jej celem ma być jedynie szybka utrata wagi, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że utracone kilogramy nie będą wynikać ze znacznego zmniejszenia tkanki tłuszczowej, a po prostu z utraconej przez organizm wody. Ponieważ jest to jadłospis bardzo niskokaloryczny, wiele osób może mieć poważną trudność w trzymaniu się podobnej kompozycji posiłków.
Kiedy warto skorzystać z diety militarnej?
Dieta wojskowa skupia się na wyeliminowaniu bardzo dużej ilości produktów spożywczych, w związku z czym należy podejść do niej z rozwagą i ostrożnością. Może być przydatna dla osób, które chcą szybko zgubić znaczną ilość kilogramów pod warunkiem, że nie mają one żadnych problemów ze zdrowiem ani nie przyjmują na stałe żadnych leków. Gwałtowna utrata wagi jest jej jedynym celem. Jeżeli jesteś zdrową osobą i mimo wszystko chcesz spróbować tej diety, pamiętaj aby stosować ją przez krótki lub bardzo krótki czas.
Dieta militarna – przeciwwskazania
Istnieje wiele przeciwwskazań dla diety militarnej. Przede wszystkim nie powinny z niej korzystać osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci. Nie jest to właściwy jadłospis dla ludzi zmagających się z zaburzeniami odżywiania, głównie ze względu na eliminacyjny i restrykcyjny charakter. Ze względu na wyłączenia wielu produktów dieta wojskowa może w dłuższej perspektywie prowadzić do niedoborów substancji odżywczych. Absolutnie nie powinny z niej korzystać osoby chore na cukrzycę lub inne choroby zaburzające metabolizm.
Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety militarnej?
Twórcy diety wojskowej nie przewidzieli żadnego wprowadzenia do diety. Rozpoczynając ją należy zacząć od 3 dni z ustalonym jadłospisem, po których następują 4 dni przerwy. Diety nie należy stosować przez długi czas. Zanim zdecydujesz się na tak drastyczną zmianę sposobu żywienia, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
PODSUMOWANIE: dieta militarna – wszystko, co musisz wiedzieć
- dieta militarna jest bardzo restrykcyjnym planem żywieniowym
- zakłada spożycie niewielkiej ilości kalorii
- dzieli się na 3 dni ze ściśle rozpisanym jadłospisem i 4 dni normalnego przyjmowania pokarmów
- jej celem jest szybka utrata masy ciała
Plany żywieniowe dla diety militarnej
Poniżej znajdziesz plany żywieniowe o różnej kaloryczności dostosowane do wymagań diety militarnej:
Dieta militarna 1,500kcal
Dieta militarna 2,000kcal
Dieta militarna 2,500kcal
Dieta militarna 3,000kcal
Dieta militarna 3,500kcal