Dieta Mayo Clinic

Dieta Mayo Clinic powstała w Stanach jako odpowiedź na problem z otyłością, z którą boryka się bardzo duży procent populacji tego kraju. Jest surowa, wymagająca i trudna do utrzymania, jednak wspomaga szybką utratę wagi. 

Dieta Mayo Clinic – czym jest, jakie są jej zasady i kiedy warto z niej skorzystać? 

Dieta Mayo Clinic została opracowana w Stanach Zjednoczonych jako wsparcie osób zmagających się z otyłością. Jej celem jest szybka utrata wagi, co osiąga się przez bardzo duże ograniczenie spożywanych kalorii oraz wykluczenie wielu grup produktów spożywczych. Na czym polega dieta Mayo? Czy jest bezpieczna? 

 

Spis treści: 

  1. Czym jest dieta Mayo Clinic? 
  2. Jak działa dieta Mayo Clinic? Główne założenia planu żywieniowego 
  3. Wiedza powszechna vs. badania naukowe 
  4. Kiedy warto skorzystać z diety Mayo Clinic? 
  5. Dieta Mayo Clinic – przeciwwskazania 
  6. Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety Mayo Clinic? 
  7. PODSUMOWANIE: dieta Mayo Clinic – wszystko, co musisz wiedzieć 
  8. Plany żywieniowe dla diety Mayo Clinic 
  9. Bibliografia 

 

Czym jest dieta Mayo Clinic? 

Dieta Mayo została opracowana przez jeden z najlepszych amerykańskich ośrodków walczenia z problemem otyłości – Mayo Clinic. Ze względu na podobieństwa do diety Dukana często jest z nią mylona i przez to uważana za bardzo kontrowersyjną. Celem planu żywieniowego Mayo Clinic jest przede wszystkim utrata wagi, ponieważ został on pierwotnie przygotowany z myślą o pacjentach borykających się z problemem otyłości oraz nadwagi. Dieta promuje spożycie jajek, „lekkich” warzyw i chudego mięsa. W jadłospisie obecne są również owoce, choć w ograniczonej ilości. Ze względu na bardzo ostre podejście do dziennego limitu kalorii oraz dość monotonny jadłospis tego systemu odżywiania nie powinno się jednorazowo stosować przez czas dłuższy, niż 2 tygodnie. 

 

Jak działa dieta Mayo Clinic? Główne założenia planu żywieniowego 

Ze względu na swoje oryginalne przeznaczenie dieta Mayo jest restrykcyjnym i wymagającym sposobem odżywiania. Wiele osób ją stosujących boryka się również z monotonnością posiłków. Ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia jest drastycznie obniżana i podzielona na trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację. Ten plan żywieniowy promuje spożycie takich produktów, jak: 

  • jajka: gotowane na twardo w ilości od 4 do 6 na dobę; 
  • warzywa: określane przez dietę jako „lekkie”, jak na przykład sałata, mogą być jedzone w nieograniczonej ilości; 
  • owoce: maksymalnie 2 porcje w ciągu dnia; 
  • chude mięso i ryby: dopuszcza się zastąpienie jednej porcji jajek chudym kurczakiem, chudą rybą lub wędliną, w ilości nieprzekraczającej 100-150 g; 
  • chleb: jest dozwolony w niewielkiej ilości w drugim tygodniu planu; 
  • napoje: należy spożyć 2-3 l niesłodzonych płynów, najlepiej w postaci wody. Dozwolone są również kawa, herbaty ziołowe i słaba herbata czarna. 

 

Z drugiej strony jadłospis Mayo Clinic wyklucza: 

  • sól: ogranicza się ją ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie; 
  • cukier: zarówno sypki, jak i produkty go zawierające. Dotyczy to także napojów gazowanych; 
  • rośliny strączkowe; 
  • alkohol; 
  • żywność przetworzona: dania typu fast food, gotowe i mrożone produkty; 
  • tłuste mięso; 
  • ziemniaki i inne produkty zawierające skrobię. 

 

Dodatkowymi zaleceniami przy stosowaniu diety Mayo jest aktywność fizyczna, która promuje utratę wagi i przyczynia się do wzmacniania organizmu. Ponieważ zwykle z tego planu żywieniowego korzystają osoby z nadwagą lub otyłe zaleca się wybór sportu bezpiecznego dla sylwetki pacjenta. Do najmniej obciążających stawy aktywności zaliczyć można spacer, pływanie, nordic walking czy jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym. 

 

Wiedza powszechna vs. badania naukowe 

Dieta Mayo jest często mylona z o wiele bardziej restrykcyjną dietą Dukana, co sprowadza na nią nie całkiem zasłużoną krytykę. W rzeczywistości ten tryb żywienia nie jest odmianą tzw. crash diet (głodówki), a ograniczenia, jakie zakłada mają uzasadnienie medyczne. Pierwotnie została ona pomyślana i zaprojektowana dla osób otyłych, aby szybko pomóc im zredukować – często zagrażającą życiu – wagę. W przeciwieństwie do diety Dukana Mayo Clinic zawiera jednak dodatkowe produkty, które pozwalają na dostarczenie większej ilości składników odżywczych. 

Podstawowy wariant diety Mayo nie jest przewidziany do długotrwałego stosowania. Niektóre jej założenia mogą jednak zastosować osoby borykające się lub zagrożone chorobami układu krążenia. Jadłospis ubogi w tłuszcze zwierzęce, ale za to bogaty w białko i warzywa to częste zalecenie dla pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem, miażdżycą czy zespołem metabolicznym. Z tak skonstruowanego planu żywieniowego można korzystać również w przypadku problemów z układem trawiennym. 

 

Kiedy warto skorzystać z diety Mayo Clinic? 

Dieta Mayo jest bardzo wymagająca zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Spożywanie monotonnych, bardzo niskokalorycznych posiłków jest żmudne i nie zachęca do utrzymania reżimu. Z tego powodu zazwyczaj jest to system żywienia stosowany w ostateczności u osób otyłych, które szybko muszą pozbyć się wagi, na przykład przez wzgląd na problemy zdrowotne lub zagrożenie życia.

Drugą grupą osób, które mogą wynieść coś dobrego ze stosowania zaleceń zawartych w diecie Mayo są pacjenci cierpiący na choroby powodujące problemy trawienne, jak na przykład refluks żołądka czy zespół drażliwych jelit. Plan żywieniowy o standardowej kaloryczności, lecz nadal promujący wspomniane grupy produktów może ułatwić codzienne funkcjonowanie i zmniejszyć częstotliwość pojawiania się objawów. Wynika to z faktu, że wykorzystywane przez dietę Mayo produkty spożywcze są lekkostrawne. 

 

Dieta Mayo Clinic – przeciwwskazania 

Podstawowym przeciwwskazaniem dla stosowania diety Mayo Clinic są niedobory substancji odżywczych. Ponieważ ten plan żywieniowy wyklucza bardzo dużą ilość produktów, osoba z niedoborami może tylko pogłębić swój problem przy jej zastosowaniu. Ze względu na wiele wyłączeń i restrykcyjne podejście do posiłków nie jest to wskazany plan żywieniowy dla osób borykających się z zaburzeniami żywienia, szczególnie anoreksją oraz bulimią. 

Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania diety mogą być choroby takie, jak cukrzyca, celiakia, choroby nerek, wątroby oraz serca. Jadłospis bogaty w białko obciąża niektóre organy bardziej, a ich niewydolność uniemożliwia skompensowanie tego faktu. Pacjenci chorzy na cukrzycę potrzebują planu z dobrze zbilansowanymi makroskładnikami i obecnymi węglowodanami złożonymi, co nie występuje w założeniach diety Mayo. Ze względu na wiele wykluczonych produktów spożywczych nie jest to również dieta odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przed zastosowaniem tak surowego planu odżywiania zawsze dla własnego bezpieczeństwa powinieneś skontaktować się z lekarzem i dietetykiem. 

 

Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety Mayo Clinic? 

Twórcy diety nie przewidują żadnego okresu przygotowującego do tego planu żywieniowego. Może on trwać maksymalnie przez dwa tygodnie, jeżeli jednak poczujesz się źle w jego trakcie, wskazane jest przerwanie stosowania diety i powrót do bardziej rozbudowanego systemu odżywiania. Istnieje wiele różnych zaleceń dietetycznych dotyczących utraty wagi w zdrowy i bezpieczny sposób, z których można skorzystać bez tak wielkich wyrzeczeń. 

PODSUMOWANIE: dieta Mayo Clinic – wszystko, co musisz wiedzieć 

  • dieta Mayo Clinic została opracowana w Stanach Zjednoczonych 
  • przewidziano ją dla osób otyłych i z nadwagą 
  • jej najważniejszym celem jest szybka utrata wagi 
  • posiada wiele wykluczeń i jest ekstremalnie niskokaloryczna 
  • jest bardzo wymagająca i trudna do utrzymania 
  • można ją bezpiecznie stosować maksymalnie przed 2 tygodnie 

Plany żywieniowe dla diety Mayo Clinic 

Poniżej znajdziesz plany żywieniowe o różnej kaloryczności dostosowane do wymagań diety Mayo Clinic: 

Dieta Mayo Clinic tydzień 1

Dieta Mayo Clinic tydzień 2

DARMOWE PLANY TRENINGOWE I  PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

WIRTUALNY TRENER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN