Dieta fleksitariańska

Fleksitarianizm to połączenie wysokiej podaży produktów roślinnych i niewielkiej ilości mięsa oraz produktów odzwierzęcych. Jest to jeden z lepiej zbilansowanych sposobów żywienia, z którego może skorzystać każdy. 

Dieta fleksitariańska – czym jest, jakie są jej zasady i kiedy warto z niej skorzystać? 

Dieta fleksitariańska łączy ze sobą zasady wegetarianizmu i klasycznej diety zachodniej. Z tego powodu jest prosta do wdrożenia i utrzymania, a także może skorzystać z niej praktycznie każdy. Na czym polegają jej zasady? Kiedy warto rozważyć wdrożenie pryncypiów fleksitarianizmu do codziennego jadłospisu? 

 

Spis treści: 

  1. Czym jest dieta fleksitariańska? 
  2. Jak działa dieta fleksitariańska? Główne założenia planu żywieniowego 
  3. Wiedza powszechna vs. badania naukowe 
  4. Kiedy warto skorzystać z diety fleksitariańskiej? 
  5. Dieta fleksitariańska – przeciwwskazania 
  6. Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety fleksitariańskiej? 
  7. PODSUMOWANIE: dieta fleksitariańska – wszystko, co musisz wiedzieć 
  8. Plany żywieniowe dla diety  fleksitariańskiej 
  9. Bibliografia 

 

Czym jest dieta fleksitariańska? 

Dieta fleksitariańska stanowi połączenie wegetarianizmu i klasycznej diety zachodniej. Z jednej strony kładzie duży nacisk na wysokie spożycie warzyw, owoców i innych produktów roślinnych, z drugiej jednak nie wyklucza udziału mięsa i produktów odzwierzęcych. Z tego powodu jest często nazywana dietą półwegetariańską. Możemy wyróżnić jej trzy odmiany: 

  • Climatarian: obniża się przede wszystkim spożycie wołowiny i jagnięciny; 
  • One Step for Animals: zakłada wykluczenie spożycia mięsa z ptaków, szczególnie kurczaka; 
  • Reducetarian: kładzie się nacisk na ogólne obniżenie spożycia mięsa na co dzień. 

 

Ze względu na proste zasady i stosunkowo niski próg wejścia fleksitarianizm jest jednym z łatwiejszych do zaadoptowania systemów żywienia – większość osób już teraz stosuje niektóre jego zasady, dzięki czemu nie muszą one całkowicie zmieniać swoich nawyków. Wykazuje się również, że ten system żywienia jest bardziej korzystny dla środowiska naturalnego, w porównaniu z dietami zakładającymi większą podaż mięsa. 

 

Jak działa dieta fleksitariańska? Główne założenia planu żywieniowego 

Fleksitarianizm nie wyklucza żadnej grupy produktów, a jedynie wskazuje, które powinny być obecne bardziej lub mniej w naszym codziennym jadłospisie. Podstawą posiłków są produkty roślinne: owoce, warzywa, nasiona i pestki, orzechy, zboża oraz ich przetwory. Ryby, chude mięso, nabiał i jajka są również obecne, lecz w zauważalnie mniejszej ilości. Z tego powodu dieta fleksitariańska może trochę przypominać klasyczną lub śródziemnomorską, jednak o zmienionych proporcjach udziału poszczególnych grup produktów. 

Najważniejszym założeniem tego systemu żywienia jest zwiększenie udziału roślin w naszym codziennym jadłospisie. Jest to więc dobry sposób na poszerzenie swojego menu, szczególnie dla osób wybrednych, które mają problem ze spożyciem należytej ilości warzyw czy owoców. Dieta fleksitariańska nie skupia się na porach spożywania posiłków ani ich konkretnej ilości. Dla zachowania zdrowej sylwetki należy jednak pozostawać w swoim dziennym limicie kalorycznym. 

 

Wiedza powszechna vs. badania naukowe 

Powszechnie dieta fleksitariańska jest często kojarzona z semiwegetarianizmem (pojęcia te są niesłusznie stosowane wymiennie ze względu na brak dokładnych definicji) i nie dzieje się tak bez powodu – oba te systemy są do siebie podobne i promują spożycie roślin ponad mięso. Badania wykazują, że obniżone spożycie czerwonego i tłustego mięsa może wpłynąć na zdrowie naszego układu krążenia oraz przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób w jego zakresie. Ten tryb żywienia wspomaga również osoby zagrożone pojawieniem się cukrzycy typu 2. Diety bazujące na zmniejszonym udziale produktów odzwierzęcych wykazują również pomoc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, a także poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Dieta fleksitariańska, podobnie jak wegetarianizm oraz weganizm, ze względu na niski udział mięsa, nabiału i innych produktów odzwierzęcych ma również znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne. 

 

Kiedy warto skorzystać z diety fleksitariańskiej? 

Ponieważ fleksitarianizm to bardzo racjonalny tryb żywienia, może z niego skorzystać praktycznie każdy człowiek, niezależnie od wieku. Także kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą bezpiecznie stosować podobną dietę bez ryzyka powstania niedoborów istotnych substancji odżywczych. Ze względu na niską podaż mięsa warto jednak monitorować poziom witaminy B12, żelaza, cynku i wapnia.

Udowodniono naukowo, że dieta fleksitariańska ma korzystny wpływ na zdrowie. Wykorzystując ten styl odżywiania minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, jak na przykład cukrzyca typu 2, a także ułatwiamy utrzymanie ciśnienia krwi i jej markerów w normie. Obniżone spożycie mięsa – szczególnie czerwonego – wykazuje również pozytywny wpływ na minimalizowanie wystąpienia chorób układu krążenia. Dietę fleksitariańską mogą wybrać także osoby planujące odchudzanie. Ze względu na obecność różnorodnych źródeł białka nie ma również przeciwwskazań, by wykorzystać ją przy okazji budowania masy mięśniowej. 

 

Dieta fleksitariańska – przeciwwskazania 

Ponieważ ten model żywienia nie wyklucza żadnej znaczącej grupy produktów, nie ma wielu zastrzeżeń co do jego wykorzystania. Osoby cierpiące na nietolerancje lub alergie pokarmowe powinny unikać żywności, która je wywołuje. Jeżeli zmagasz się z chorobą przewlekłą lub też przyjmujesz na stałe leki, przed zmianą sposobu odżywiania powinieneś skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. 

 

Zanim zaczniesz – jak przygotować się do diety fleksitariańskiej? 

Dieta fleksitariańska jest łatwa do zaadaptowania ze względu na wiele wspólnych cech z klasycznym sposobem odżywiania. Aby w pełni podążać za jej zasadami ogranicz spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych na korzyść większego udziału warzyw, owoców, strączków i innych produktów roślinnych w codziennym jadłospisie. 

PODSUMOWANIE: dieta fleksitariańska – wszystko, co musisz wiedzieć 

  • dieta fleksitariańska faworyzuje produkty roślinne, a ogranicza mięso i produkty odzwierzęce 
  • nie wyklucza żadnej grupy żywności 
  • jest łatwa do wdrożenia i utrzymania 
  • może być bezpiecznie stosowana przez każdego człowieka 

Plany żywieniowe dla diety  fleksitariańskiej 

Poniżej znajdziesz plany żywieniowe o różnej kaloryczności dostosowane do wymagań diety fleksitariańskiej: 

Dieta fleksitariańska 1,500kcal

Dieta fleksitariańska 2,000kcal

Dieta fleksitariańska 2,500kcal

Dieta fleksitariańska 3,000kcal

DARMOWE PLANY TRENINGOWE I  PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

WIRTUALNY TRENER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN